فرش شگی چیست ؟ | نحوه شست و شوی فرش شگی | مزایا فرش شگی

یکی از قدیمی ترین کفپوش هایی که خصوصا ما ایرانی ها، از آن زیاد استفاده می کنیم، فرش ها هستند. فرش ها به دلیل خصوصیاتی مانند نرمی، لطافت، تنوع در طرح و نقش از گذشته تا به امروز محبوبیت زیادی داشته و یکی از اجزای جدایی ناپذیر منازل به شمار می روند.

گرچه فرش هایی پر از نقش و رنگ را خیلی افراد دوست دارند، اما هستند کسانی که می خواهند فرش زیر پایشان ساده و یک رنگ باشد. همچنین تمیزی فرش می تواند امری حیاطی باشد که شمات عزیزان می توانید با مراجعه به قالیشویی مینی سیتی پاکیزگی فرش هایتان را تضمین کنید.

صنعت فرش، برای آنکه به سلیقه این گروه نیز جواب منطقی دهد، فرش شگی را تولید و وارد بازار کرده است. اگر تمایل دارید با خصوصیات این فرش بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فرش شگی به چه فرش گفته می شود ؟

شگی یک واژه انگلیسی است و بدین صورت، ( shaggy ) نوشته می شود؛ این واژه در زبان انگلیسی به معنای پرز بلند و یا مو بلند می باشد.

همان طوری که از معنای این کلمه انگلیسی مشخص است، فرش های شگی به فرش هایی گفته می شود که مو ها و یا پرز های آنها بلند است. این مهم ترین و اصلی ترین ویژگی است که در این نوع فرش ها مشاهده می شود.

توجه داشته باشید، این نوع فرش ها یکی از انواع فرش های فانتزی موجود در بازار به شمار رفته و معمولا در سایز و قطعات کوچک تولید می گردد. حداکثر سایز این نوع فرش ها، 6 متر است.

نکته جالب دیگری که باعث شده افراد، اشتیاق زیادی برای خرید این فرش داشته باشند، تنوع آن در شکل است. معمولا فرش های ایرانی به صورت مستطیل بافته می شوند، اما فرش شگی در اشکال مختلف در بازار موجود بوده و این نیز از نقاط قوت آن به شمار می رود.

طول پرز در این نوع فرش ها حدود 3 سانتی متر و یا بیشتر است و به همین دلیل، وقتی پای خود را بر روی آن قرار می دهید، هیچ حسی به جز نرمی، تجربه نخواهید کرد.

در تولید فرش شگی از چه نخی استفاده می شود ؟

در تولید فرش شگی از چه نخی استفاده می شود ؟

برای تولید فرش هایی که به آنها فرش های شگی گفته می شود، از نخ های متفاوت، مانند نخ اکریلیک، پلی استر، پروپیلن و پشم استفاده می کنند.

همچنین فرش های متنوع دیگری هم تولید می شوند که با نام فرش اکریلیک شناخته شده اند، برای اطلاعات بیشتر به صفحه فرش اکرلیک چیست مراجعه کنید.

از بین نخ هایی که در فوق نام بردیم، نخ پلی استر، مقاومت و استحکام بالاتری دارد. اگر به این زودی قصد تعویض این فرش را ندارید، توصیه می کنیم فرش شگی بافته شده از نخ پلی استر، خریداری کنید.

از دیگر مزیت های نخ پلی استر می توان به نرمی و لطافت آن، عدم ایجاد پرز، مقاومت در برابر تغییر رنگ، عدم ایجاد حساسیت و آلرژی در افراد حساس، قابل بازیافت بودن و مقاومت در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

به خاطر داشته باشید، کاربرد نخ های متفاوت در بافت فرش شگی، تاثیر زیادی بر نرمی و لطافت این فرش نداشته و فرش های شگی به دلیل پرز بلند بودن، نرم و لطیف می باشند.

انواع فرش شگی چیست؟

یکی از مهم ترین مزیت هایی که می توان در مورد فرش شگی عنوان کرد، تولید آن در انواع و اقسام گوناگون است. داشتن اطلاعات در مورد انواع این فرش به شما کمک می کند، در هنگام خرید، بهترین نوع را خریداری کرده و تنوع جذابی را به کمک آن در منزلتان ایجاد نمایید.

فرش شگی تک رنگ

فرش شگی تک رنگ

یکی از انواع فرش های شگی موجود در بازار، فرش های ساده و تک رنگ هستند. افرادی که سبک دکوراسیون منزل آنها از نوع مینیمال است و دوست ندارند رنگ های زیادی در مقابل چشمانشان وجود داشته باشد، می توانند فرش هایی را که یک رنگ در بافت آنها مشاهده می شود، خریداری کنند.

معمولا فرش های شگی تک رنگ قابلیت ست شدن و هماهنگ شدن با سایر المان های موجود در محیط را داشته و این در نوع خود، اتفاق جذابی است که به کمک این نوع فرش خواهد افتاد.

فرش شگی سه بعدی

یکی از تحولاتی که در صنعت فرش به وجود آمده و باعث شده نظر بسیاری افراد به خرید فرش های شگی جلب شود، تولید این نوع فرش در طرح های سه بعدی است.

در این فرش، ارتفاع پرزها در قسمت های متفاوت یکی نبوده و این موضوع باعث سه بعدی به نظر آمدن طرح فرش شده است. در فضاهایی مانند اتاق کودک و یا اتاق خواب، این نوع فرش می تواند جلوه زیبا و خاصی را ایجاد کند.

فرش شگی با طرح های ساده

از دیگر انواع فرش های شگی، می توان به فرش هایی با طرح های ساده و خلوت اشاره کرد. طرحی که در این نوع فرش به چشم می خورد، کاملا ساده بوده و مناسب پهن کردن در فضاهایی است که قصد ندارید نظم موجود از بین برود. از آنجایی که این طرح ها تنوع قابل توجهی دارند، مناسب پر کردن کف در مکان های متفاوت می باشند.

مزایای استفاده از فرش شگی

مزایای استفاده از فرش شگی

مزیت های فرش شگی به چند موردی که در خطوط بالایی اشاره کردیم، خلاصه نمی شود. تاکید ما به شما برای خرید این فرش، دلایلی بیشتری دارد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. مهم ترین و بارزترین ویژگی های این فرش به شرح زیرمی باشد:

قیمت ارزان فرش شگی

موضوع مهم دیگری که باعث شده خرید این فرش با استقبال خوبی مواجه شود، مناسب بودن قیمت آن است. یکی از مهم ترین عواملی که باعث افزایش قیمت فرش می شود، استفاده از الیاف طبیعی و نیروی انسانی در بافت آن است.

در بافت فرش شگی، از الیاف و نخ های مصنوعی استفاده و کار بافت را نیز ماشین های فرش‌بافی انجام می دهند و به همین سبب، قیمت این فرش در مقایسه با قسمت سایر فرش ها از جمله، فرش های دستباف و ماشینی، بسیار مناسب تر است. کسانی که می خواهند با کمترین هزینه، تنوع جذاب و چشمنوازی در اتاق خواب و یا گوشه ای از پذیرایی ایجاد کنند، خرید این فرش می تواند کمک خوبی در این راستا باشد.

تنوع در رنگ فرش های شگی

انسان ذاتا به تنوع علاقه مند است و دوست دارد این مساله در تمام زوایای زندگی اش جاری و ساری باشد. از آنجایی که ما امروزه به دکوراسیون داخلی منزل خود و ست بودن رنگ تمام اجزای منزل اهمیت می دهیم، خرید فرش شگی با رنگ های متنوع و جذابی که دارد به شما کمک می کند، هماهنگی رنگی در دکوراسیون منزل از بین نرود.

تنوع رنگی و زنده بودن رنگ در فرش شگی بافته شده از نخ پلی استر، مشهود تر است؛ زیرا این نخ خاصیت رنگ پذیری بالاتری داشته و رنگ ها بسیار درخشنده تر به نظر خواهند آمد.

ضد حساسیت بودن فرش شگی

یکی از مشکلاتی که معمولا با برخی فرش های ماشینی و همین طور دستباف وجود دارد، پراکنده شدن پرز در هوا است. به دلیل نوع نخ استفاده در بافت این دو نوع فرش، پرزهای زیادی در هوا در حال چرخش بوده و این می تواند کسانی که ریه های حساسی دارند را اذیت کند.

اگر کودک و یا یکی از اعضای خانواده شما با این حساسیت، در حال دست و پنجه نرم کردن است و پرزهای رها شده از فرش، او را اذیت می کند، توصیه می کنیم، برای اتاقی که وی در آن ساکن است، یک فرش شگی خریداری کنید. فرش های شگی بافته شده از نخ های مصنوعی پرز کمتری داده و حساسیت زا نیستند. در ضمن با این ویژگی و مزیت، همیشه خانه ای تمیز و عاری از پرز خواهید داشت.

لطافت فرش شگی

لطافت فرش شگی

یکی از مهم ترین مزیت های فرش شگی، لطافت بی مثال آن است. این فرش پرزهای بلندی داشته و به همین سبب، بسیار لطیف و دوست داشتنی ظاهر می شود. در فضاهایی مانند اتاق کودک، که همه چیز باید در نهایت نرمی باشد، انتخاب و پهن کردن این فرش می تواند از کودک حفاظت کند و در عین حال نیز زیبایی و تنوع قابل توجهی را در اتاق به وجود آورد.

بافت های متنوع فرش شگی

علاوه بر رنگ بندی متنوعی که در فرش شگی می توان شاهد بود، این نوع فرش از نظر بافت نیز تنوع قابل توجهی دارد. وقتی در تولید فرش شگی، الیافی با ضخامت های متفاوت به کار می برند، فرشی با بافت های گوناگون، تولید شده و فرش، قابلیت گسترده شدن در فضاهای متفاوت را پیدا خواهد کرد.

اشکال مختلف فرش شگی

از دیگر مزیت های جذابی که می توان در مورد این فرش اشاره کرد، تنوع دوست داشتنی است که در فرم و یا شکل های این فرش وجود دارد.

معمولا فرش ها را به صورت مستطیل می بافند، اما خوبی فرش شگی در این است که می توان آن در اشکال متفاوت، مانند مربع، دایره، قلبی شکل، بیضی و دیگر اشکال، خریداری و در منزل پهن کرد.

سبک بودن فرش شگی

سبک بودن فرش شگی

مزیت مهم دیگر فرش شگی، وزن سبک آن است. شیوه بافت در این فرش با فرش های ماشینی و یا فرش های دستباف، متفاوت بوده و کم بودن تراکم گره ها باعث سبکی و کم وزنی آن شده است.

برای افرادی که مدام در حال جابه جایی و تغییر دکوراسیون منزل خود هستند، این فرش، بسیار دوست داشتنی و خواستنی ظاهر شده است.

معایب استفاده از فرش شگی

با وجود آنکه این فرش مزیت های زیادی دارد، اما مانند هر شیء خلق شده به دست بشر، معایبی نیز دارد. برخی عیب های این فرش به شرح زیر است:

  • پرز بلند : فرش شگی پرزهای بلندی دارد و به همین دلیل، خیلی زود کثیف شده و بین پرزهای آن، زباله و آشغال گیر می کند. به همین جهت شما مجبورید هر روز این فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.
  • شستشوی دشوار : سخت بودن شستشوی این فرش از دیگر معایبی است که باید به آن دقت داشته باشید. اگر حوصله و وقت کافی برای شستن این فرش ندارید، توصیه می کنیم زمانی که قصد دارید تمامی فرش های منزل را برای شستشو به قالیشویی بدهید، فرش شگی را نیز به آنها تحویل دهید. این مراکز با ترفندهای شستن این نوع فرش، به خوبی آشنا هستند و می توانند آنها را به بهترین شکل ممکن تمیز کنند.
  • سایز های محدود : محدودیت در سایز، عیب دیگر فرش های شگی است. همانطوری که اشاره کردیم، صنعت فرش‌بافی در حال حاضر، فرش شگی را در ابعاد بالاتر از 6 متر تولید نکرده و این محدودیت در سایز و ابعاد باعث شده، نتوان برای پوشاندن فضاهای وسیع از آن استفاده کرد.
  • طول عمر کم : عیب دیگری که در مورد این فرش مطرح است، کم بودن ماندگاری آن در مقایسه با فرش هایی است که از نخ آکریلیک بافته شده اند. البته از آنجایی که قیمت این فرش بالا نیست، به محض کاهش کیفیت در بافت فرش، می توان برای تعویض آن اقدام کرد.

نحوه شستشوی فرش های شگی

نحوه شستشوی فرش های شگی

از آنجایی که این فرش وزن کمی دارد، بلند کردن و جابه جا کردن آن با مشکلات زیادی همراه نیست. اگر زمان شستن این فرش فرا رسیده، قبل از آنکه آب را باز کرده و فرش را خیس کنید، آن را بر روی طناب آویزان کرده و با یک چوب یا وسایل مشابه دیگر، چند ضربه به فرش وارد کنید تا تمام آشغال هایی که لابه لای پرزهای فرش گیر کرده، خارج شود.

لازم به ذکر است که بهتر است جهت شست و شوی اینگونه از فرش ها حتما به قالیشویی های معتبر مراجعه کنید که فرشتان در برابر شست و شو آسیبی نبیند. هرچه زودتر به صفحه سفارش آنلاین قالیشویی مراجعه کنید.

بعد از آنکه فرش را به این صورت تمیز کردید، آن را خیس کرده و با مواد شوینده ای که در اختیار دارید، فرش را بشویید. بعد از شستشو، آن را پشت به آفتاب پهن کنید تا رنگ فرش دچار تغییر نگردد. در شستن فرش شگی می توانید از مواد شوینده ای چون شامپو فرش و یا مواد شوینده استفاده کنید.

قیمت فرش شگی

یکی از موضوعات مهم در هنگام خرید فرش شگی، قیمت است. در تولید فرش شگی از نخ های مصنوعی متفاوت استفاده می شود و این موضوع، یکی از دلایلی است که باعث شده این فرش با قیمت های پایین در بازار خرید و فروش شود.

استفاده از دستگاه های فرش بافی، عامل دیگری در کاهش قیمت این نوع فرش است. در جاهایی که احساس می کنید فرش های گران قیمت ممکن است آسیب ببینند، خرید این نوع فرش، هم از نظر اقتصادی به صرفه است و هم، تنوع زیبایی را می توان در فضا ایجاد کرد.

فروشگاه های زیادی در سطح شهر در حال ارائه این نوع فرش در شکل ها و طرح های متفاوت هستند؛ کافی است وقت گذاشته و سری به این مراکز بزنید؛ بدون شک می توانید طرح و مدلی را که مورد پسندتان باشد، پیدا کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول

مزایای استفاده از فرش شگی چیست ؟

فرش های شگی مزایای بسیاری دارند که از جمله این مزیت ها، می توان به نرم بودن و ضد حساسیت بودن آنها اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

نحوه شست وشوی فرش های شگی چگونه است ؟

شستن اینگونه از فرش های پرز بلند نیازمند تخصص و مهارت است، اگر این تخصص را ندارید ممکن است به فرش خود آسیب برسانید. برای بدست آوردن تخصص شست و شوی فرش شگی به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *