پرداخت و موگیری فرش چیست | مزایا و انواع پرداخت و موگیری فرش

فرش یکی از مهم ترین لوازم تزئینی خانه می باشد که از گذشته تاکنون طرفداران بی شماری داشته و روز به روز روش های متعددی برای زیبا تر ساختن و جلوه بخشیدن به فرش ها اختراع می شود. فرش ها عضو اصلی دکوراسیون منازل می باشند و باید در نگهداری و محافظت از انها بسیار کوشا باشیم.

روش پرداخت یکی از ابداعات بافندگان فرش و قالیشویی های معتبر می باشد که با این روش، بتوانند فرش های مشتریان را به بهترین شکل ممکن پرداخت کنن تا زیبایی آن جلوه نمای منازل آنها شود.

برای دریافت تمامی خدماتی که در رابطه با فرش است، می توانید به صفحه قالیشویی مینی سیتی مراجعه کنید.

پرداخت فرش چیست ؟

پرداخت فرش ها در دو زمان، حین بافت و پس از تکمیل بافت فرش انجام می شود. امروزه روش های متعددی برای اینکار وجود دارد که در ادامه مطالب تمامی این روش ها را شرح داده ایم.

در حین بافت فرش، بافندگان فرش، حین بافت عمل پرداخت را انجام می دهند و پس از 2 الی 4 رج پرز های آنها را کوتاه می کنند.

روش پرداخت پس از بافت فرش هم به گونه ای صورت می گیرد که پس از بافت فرش، فرش را بر روی زمین پهن می کنند و سپس تارهای بلند را کوتاه می کنند تا تماما هم سطح شوند.

عمل پرداخت فرش، یکی از اصلی ترین عناصر در تولید فرش ها می باشد که با اینکار، فرش جلوه خوبی بدست می آورد و زیبایی آن کاملا نمایان می شود.

امروزه پرداخت فرش صرفا قبل از بافت و پس از اتمام بافت فرش انجام نمی شود و بسیاری از مردم که از فرش های خود استفاده کرده اند و فرش ها طی فرایند زمانی، کدر شده و بافت آنها کمی آسیب دیده است و دیگر فرش هایشان، آن جلوه و زیباییش را از دست داده، به سمت پرداخت فرش می روند و دوباره فرش بعد از سالیان سال استفاده، دوباره زیبا و درخشان می شود.

پرداخت برجسته فرش

پرداخت برجسته فرش

پرداخت برجسته نوعی از پرداخت می باشد که با استفاده از قیچی های مخصوص به نام قیچی های سرنخ انجام می شود و اغلب، برجسته زنی برای تابلو فرشها انجام می شود.

پرداخت برجسته،زیبایی تابلو فرش ها را دو چندان می سازد ولی لازم به ذکر است که در تمامی تابلو فرش ها، برجسته زنی کار درستی نیست، و باید صرفا، برجسته زنی در طرح هایی خاص و منحصر به فرد صورت بگیرد.

انواع روش های پرداخت فرش

پرداخت فرش، روش های گوناگون و انواع محتلفی دارد، که امروزه به دست انواع قالیشویی ها و همینطور بافندگان فرش، انجام می شود. در ادامه پرداخت انواع فرش های دستبافت و ماشینی را برایتان شرح می دهیم، پس با ما همراه باشید.

پرداخت دستی فرش

بافندگان فرش هنگامی که فرششان را ۳ الی ۴ رج که می بافند، اقدام به کوتاه کردن آنها می کنند، به این عمل پرداخت می گویند.

حال مورد دیگری که بافندگان فرش جهت پرداخت انجام می دهند، همانطور که در پیش تر به آن اشاره کرده ایم، پس از اتمام بافت است که با قیچی های مخصوص پرداخت انجام می شود.

پرداخت ماشینی فرش

پرداخت ماشینی فرش

پرداخت فرش های ماشینی کاملا متمایز از پرداخت، فرش دستبافت و تابلو فرش می باشد. در کارخانه جات تولیدی فرش های ماشینی، به دلیل اینکه سرعت تولید بالا می باشد، باید پرداخت فرش ها هم به سرعت انجام شود.

در نتیجه این عمل، باید از دستگاه هایی برای پرداخت فرش ها استفاده شود، که هم سرعت بالایی داشته باشند و در کنار سرعت، کیفیت و دقت خوبی را در اختیار متخصصین قرار دهند.

موگیری فرش چیست ؟

از گذشته تا کنون همیشه شاهد ریزش مو های سر بر روی فرش ها بوده ایم. حال با گذشت زمان های طولانی، روش هایی جهت بر طرف کردن این موضوع ابداع شده است.

ریزش مو باعث این می شود که مو های سر به داخل فرش و لا به لای پرز های فرش برود و در هنگام شست و شو، دچار مشکل شویم.

لازم به ذکر است که حتما قبل از سپردن فرش خود به قالیشویی ها حتما اقدام به موگیری فرش کنید. البته شما می توانید به قالیشویی های معتبر نیز این وظیفه را بسپارید و در بهترین حالت فرش خود را بشویید.

پرداخت و مو گیری انواع فرش

پرداخت و موگیری برای انواع فرش ها انجام می شود و بدین ترتیب، فرش های کهنه به فرش هایی تمیز و نو تبدیل می شوند و همینطور فرش های تازه بافته شده، درخشش خاصی بدست می آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ادامه مطالب با ما همراه باشید.

پرداخت و موگیری تابلو فرش

پرداخت و موگیری تابلو فرش

در صورتی که شما تابلو های فرش خانه هایتان را پرداخت و موگیری نکنید، تابلو فرش شما، دارای پرز ها و مو هایی می شود که سبب این می شود که نقش و نگار های آن به زیبایی نمایش داده نشوند.

این روش سبب این می شود که تابلو فرش های شما با کیفیت تر دیده شوند و همینطور وضوح تصویر بهتری را نمایش دهند.

امروزه همه تابلو فرش ها بعد از تکمیل بافت و اتمام آن، توسط دستگاه های مخصوص پرداخت، پرداخت می شوند.

پرداخت و موگیری فرش ابریشم

فرش های ابریشم از حساسیت بالایی برخوردارند و به دلیل بودن بافت ابریشم در آنها زیباییشان، مثال زدنی است. روش پرداخت این نوع فرش های ابریشمی با دستگاه هایی دقیق و یا بدست متخصصین باتبحر اینکار انجام می شود.

پرداخت و مو گیری فرش ماشینی

فرش های ماشینی در کارخانه ها در تعداد های بالایی تولید می شوند که باید برای سرعت بخشیدن به روند تولید حتما از دستگاه های پر قدرت و پر سرعتی برای پرداخت استفاده کنند. پس از تولید فرش های ماشینی به کمک دستگاه های پرداخت، به سرعت فرش ها پرداخت و آماده استفاده می شوند.

مزایا و معایب پرداخت و موگیری فرش

مزایا و معایب پرداخت و موگیری فرش

هر عملی دارای معایب و مزایایی می باشد که در این بخش می خواهیم تمامی مزایا و معایب پرداخت و موگیری فرش را برای شما عزیزان شرح دهیم.

مزایا پرداخت و موگیری فرش

  • زیبایی فرش ها
  • تمیزی و جلوه بهتر فرش ها
  • نرم شدن
  • از بین رفتن میکروبات روی فرش و داخل فرش
  • نمایش بهتر نقش و نگار های فرش

معایب پرداخت و موگیری فرش

از جمله معایبی که اینگونه از روش ها دارند، این است که پرداخت و موگیری فرش اگر به درستی انجام نشود به بافت فرش نیز آسیب می رساند. در ضمن اگر چندین بار فرش پرداخت شود، بسیار فرش نازک و بی کیفیت می شود و احتمال پارگی آن زیاد می باشد.

سوالات متداول

پرداخت و مو گیری فرش چیست ؟

روشی است که برای جلوه بهتر فرش ها، تابلو فرش ها و تمامی انواع فرش انجام می شود و هر فرشی نیازمند پرداخت است، بعضا طی مرور زمان هم این عمل انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

روش پرداخت فرش چگونه است ؟

امروزه پرداخت فرش با روش دستی و همینطور دستگاهی انجام می شود و برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به این صفحه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *