نحوه شستن فرش ابریشم مصنوعی | فرش ابریشم مصنوعی چیست

نحوه شستن فرش ابریشم مصنوعی برای آنکه بتوان زیبایی و رنگ آن را ثابت نگه داشت، اصول خاص خود را دارد. این فرش از الیاف مصنوعی بافته شده، تراکم بالایی دارد و باید با دقت و ظرافتی خاص برای شستن آن اقدام کرد.

خوب است به این نکته توجه داشته باشید که بین شستن فرش های بافته شده از ابریشم مصنوعی با فرش های بافته شده از ابریشم طبیعی تفاوت های زیادی وجود دارد و همین تفاوت هاست که باعث افزایش حساسیت در شستشوی فرش های ابریشم مصنوعی شده است.

ما در این مقاله در مورد شستن این فرش نکاتی را به شما ارائه خواهیم کرد و امیدواریم که نکات ذکر شده بتواند در شستن این نوع فرش به شما کمک کند. لازم به ذکر است که بهترین کار جهت شست و شوی فرش ابریشم مصنوعی، سپردن آن به قالیشویی مینی سیتی می باشد، چرا که این قالیشویی با داشتن متخصصین این عمل، می تواند به بهترین نحو ممکن، فرش های شما را بشوید.

فرش ابریشم مصنوعی چیست ؟

نوعی فرش است که جلوه خاصی به منازل می دهد. استفاده از ابریشم مصنوعی در بافت این نوع از فرش ها، سبب این شده است که با نام فرش ابریشم مصنوعی شناخته شود.

فرش های ابریشم مصنوعی پس از تولید دستگاه های تمام اتوماتیک در صنعت فرش بافی، بافته شده اند و امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. فرش ابریشم مصنوعی بسیار مقاوم و همینطور سبک می باشد.

فرش های ابریشم مصنوعی در طیف گسترده ای از رنگ ها تولید می شوند. اما رنگ سفید جلوه بسیار لطیفی دارد و برای شستن آن باید به تمام نکات نحوه شستن فرش سفید آگاه باشید.

شستشوی فرش ابریشمی مصنوعی چند مرحله دارد؟

شستن فرش های ابریشمی مصنوعی با شستن دیگر انواع فرش، تفاوت عمده ای ندارد. البته نکاتی در این بین مطرح است که باعث افزایش عمر و دوام فرش می شود و کسانی که یک فرش ابریشمی مصنوعی در منزل دارند، خوب است به این نکات توجه داشته باشند.

مراحل شستن فرش های ابریشم مصنوعی به شرح زیر است:

 • گرفتن غبار از فرش
 • از بین بردن لکه ها
 • تست رنگ
 • به کار بردن یک ماده شوینده مناسب
 • شستن فرش
 • آب کشیدن فرش
 • مرحله خشک کردن فرش

هر یک از مراحل ذکر شده در فوق، باید با توجه به نکات خاص آن، که در ادامه ذکر خواهند شد، انجام گیرد.

گرفتن غبار از فرش

وقتی می خواهید فرش های ابریشم مصنوعی را بشویید، قبل از خیس کردن فرش، باید برای گرفتن گردوغبار آن، اقدام کنید. برای غبارگیری روش های متفاوتی وجود دارد.

راحت ترین و سریع ترین روش زدودن غبار از فرش، جاروبرقی است. برای آنکه به تاروپود و الیاف این نوع فرش آسیبی وارد نگردد، بهتر است درجه و قدرت جاروبرقی را کاهش دهید.

در صورت نبود جاروبرقی، جاروهای دستی نیز می توانند غبارهای پنهان شده در گره های فرش را از بین ببرند.

از بین بردن لکه ها

بعد از غبارگیری، لکه هایی که در اثر حوادث مختلف بر روی فرش ایجاد شده اند، باید تمیز شوند. یکی از موادی که می تواند به پاک کردن لکه ها از روی فرش کمک کند، وایتکس است.

وایتکس را با آب به نسبت 20 به 80 را رقیق کرده و آن را به ظرف حاوی پودرهای لباسشویی و آب سرد اضافه کنید. یک عدد اسفنج یا پارچه پنبه ای داخل این محلول فرو برده و در جهت خواب فرش بر روی لکه بکشید. بعد از این کار، با یک دستمال خشک، محل لکه را به خوبی خشک کنید.

تست رنگ

در تست رنگ، شما باید یک پارچه نخی و یا پنبه ای را خیس کرده و در جهت خواب فرش، بر روی آن بکشید. اگر دستمال، رنگی شد از خیس کردن کامل فرش اجتناب کنید؛ زیرا ممکن است در اثر این حرکت شما، رنگ از قسمت های تیره تر به قسمت های روشن تر سرایت کرده و جلوه و ظاهر رنگ فرش ابریشم مصنوعی تغییر کند.

حتماً به هنگام شستن گلیم نیز از این روش استفاده کنید تا از عدم ادغام رنگ ها مطمئن شوید.

به کار بردن یک ماده شوینده مناسب

بعد از تست رنمگ، مهم ترین مرحله در مراحل شستن فرش های بافته شده از ابریشم مصنوعی، انتخاب ماده شوینده است. یکی از عوامل تاثیرگذار بر انتخاب ماده شوینده، نوع لکه و میزان نفوذ آن داخل فرش است.

این نکته مهم را مد نظر قرار دهید که اگر یک ماده شوینده نامناسب برای شستن فرش انتخاب کنید، احتمال آنکه به رنگ فرش آسیب وارد شده و باعث تغییر رنگ و آسیب بافت شود، وجود دارد. به همین سبب  توصیه می شود در هنگام شستشوی این نوع فرش از مواد شوینده مناسب استفاده گردد.

حال، مهم ترین سوالی که اینجا مطرح می شود این است که بهترین مواد شوینده برای شستن فرش ابریشم چیست؟ متخصصان شستشوی فرش پیشنهاد می کنند از شامپو برای شستن فرش بافته شده از ابریشم مصنوعی کمک گرفته شود.

صابون های طبیعی و یا لکه برهایی که به بافت فرش آسیب نمی زنند نیز گزینه های برای شستن این  نوع فرش می باشند.

اگر فرشی که مالک آن هستید، ارزش بالایی دارد بهتر است ریسک نکرده و برای شستن آن به فرش شویی هایی که سابقه و مهارت زیادی در حوزه شستن انواع فرش دارند، مراجعه کنید.

شستن فرش

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در رابطه با شستن فرش های ابریشم مصنوعی باید مورد توجه قرار دهید، عدم شستشوی آن با آب داغ است.

فرش های معمولی و یا فرش هایی که به آنها ماشینی گفته می شود را می توان با آب داغ شست، اما فرش هایی که با ابریشم مصنوعی بافته شده، حساسیت زیادی داشته و نباید با آب داغ شسته شوند.

اگر تست رنگ انجام دادید و متوجه شدید که نخ های به کار برده شده در بافت این فرش، رنگ پس می دهند، از خیس کردن آن به صورت کامل اجتناب کنید. این کار شما ظاهر و جلوه فرش را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از موادی که خاصیت لکه بری دارند مانند سرکه و یا مایعاتی شبیه به این، استفاده نکنید تا رنگ فرش تحت تاثیر قرار نگیرد.

آب کشیدن فرش

از دیگر مراحل مهم شستن فرش های بافته شده از ابریشم مصنوعی، آب کشیدن آن است. اگر فرش را به صورت کامل خیس کرده و شسته اید و الان می خواهید با کشیدن پارو، آب و مواد شوینده باقی مانده داخل تاروپود فرش را خارج کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • بهتر است با انجام پاروکشی اجازه ندهید آب، داخل فرش باقی بماند.
 • بعد از کشیدن پارو، فرش را به مدت یک ساعت در یک گوشه قرار دهید تا آب اضافه آن به صورت کامل خارج شود.
 • در این یک ساعت از جا به جا کردن فرش اجتناب کنید.

مرحله خشک کردن فرش

بعد از گذشت یک ساعت، اگر مطمئن شدید که هیچ آبی داخل فرش باقی نمانده، فرش ابریشم مصنوعی را آویزان کنید تا به صورت کامل خشک شود.

تمامی قسمت های فرش باید خشک شده و ذره ای رطوبت در آن باقی نمانده باشد. هیچگاه، در حالی که فرش هنوز هم مرطوب است برای لوله کردن آن اقدام نکنید.

آیا می توان برای شستن فرش ابریشم در منزل اقدام کرد؟

اگر می خواهید نحوه شستن فرش ابریشم مصنوعی در منزل به درستی انجام گیرد، به نکات زیر توجه و دقت داشته باشید:

 • قبل از آنکه فرش را خیس کرده و برای تمیز کردن آن اقدام کنید، حتما تست رنگ را انجام دهید تا از پس ندادن رنگ به سایر قسمت ها جلوگیری کنید.
 • چنانچه فرشی که در اختیار دارید برای شما بسیار با ارزش است، برای شستن آن در منزل اقدام نکرده و با فرش شویی هایی که در شهر محلی زندگی تان در حال فعالیت هستند و سابقه طولانی در این حوزه دارند، صحبت کنید.
 • برای شستن فرش، از موادی مانند سرکه و یا موادی مانند آن که خاصیت رنگ بری دارند استفاده نکنید.
 • چنانچه فرش شما رنگ گرفته، می توانید از جوش شیرین برای از بین بردن جای لک استفاده کنید. جوش شیرین را بر روی فرش بپاشید و بعد از گذشت یک ساعت، آن را با جاروبرقی جمع آوری کنید.
 • بلافاصله بعد از شستن فرش، آن را لوله نکنید و اجازه دهید آب آن به صورت کامل خارج شود.
 • چنانچه قصد دارید به کمک نورخورشید، آن را خشک کنید، پشت فرش را رو به آفتاب پهن نمایید تا رنگ دستخوش تغییر نشود.

نکاتی که در بالا اشاره کردیم، به شما کمک خواهند کرد تا بدون هیچ گونه آسیب، فرش ابریشم مصنوعی که در اختیار دارید را بشویید.

سوالات متداول

روش شست و شوی فرش ابریشم مصنوعی در منزل چیست ؟

روش های زیادی برای شستن فرش ها در منزل وجود دارد که ما در این صفحه، یکی از بهترین روش های موجود را برای شما عزیزان توضیح داده ایم.

بهترین راه خل جهت شست و شوی فرش ابریشم مصنوعی کدام است ؟

بهترین راه حل سپردن فرش به متخصصین این حرفه می باشد، چرا که اگر تخصص کافی در زمینه شست و شو نداشته باشید ممکن است به فرش خود آسیب برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید و روش شست و شوی فرش ابریشم مصنوعی را یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *