قالیشویی چیست ؟

همه ی ما قطعا با واژه قالیشویی آشناییت داریم و تا حدی می دانیم که در قالیشویی ها چه اقداماتی صورت می گیرد، مخصوصا نزدیک عید که حال و هوای خانه تکانی در زندگی ما ایرانی ها جریان دارد و همه در تلاطم تمیز کاری هستند، حتما در لیست کارهایشان شستشوی فرش و نظیر آن را جز الویت هایشان قرار می دهند.

قالیشویی مینی سیتی در این مقاله به پیدایش این خدمات تا چگونگی عملکرد آن از گذشته تا به امروز می پردازد و به سوالات ریز و درشت شما در این باره پاسخ می دهد، پس با ما همراه باشید.

منظور از کلمه قالیشویی چیست ؟

بطور مختصر قالیشویی به عمل و شغلی که در آن شستشو فرش و یا قالی صورت می گیرد گفته می شود، در زبان انگلیسی قالیشویی Carpet cleaning شناخته می شوند.

در عمل شستشو فرش می توان به ریزه کاری هایی همچون لکه زدایی، غبار رویی و یا همان شستشو به واسطه انواع مواد شوینده اشاره نمود.

شستشو فرش ها یکی از مهم ترین کارهایی است که ما حداقل یکبار در سال باید آن را انجام دهیم تا هم خانه تمیز تری داشته باشیم و هم از بیماری های حاصل از آلودگی ها در امان باشیم.

قالیشویی از گذشته تا به امروز

از زمان پیدایش این عمل به گونه ای بود که هر آنچه که به عنوان قالی یا فرش ها توسط انسان ها شناخته می شد به وسیله آب، صابون و جارو به صورت انفرادی یا گروهی انجام میشد.

با گذشت زمان با پیشرفت علم در همه زمینه ها روش های سریع تر و کاربردی تری کشف شد و همچنان نیز در راه بهتر شدن در حال پیشرفت می باشد.

همانطور که می دانیم کشور ما ایران به داشتن قالی و فرش های دست بافت محبوبیت دارد و از سراسر جهان افراد علاقمند در تلاش برای داشتن قالی های زیبا و خارق العاده ایرانی اصیل می باشند.

تقریبا فرش ها یک عنصر خیلی مهم در دکوراسیون خانه ما می باشند بطوری که فرقی ندارد منزل شما کوچک باشد یا بزرگ، مدرن باشد یا سنتی در تمامی خانه های ما فرش های مختلفی وجود دارد و از آیتم های مورد علاقه و قابل توجه به شمار می رود.

به مرور زمان رفته رفته فعالیت هایی برای بهبود روند شستشو فرش بوجود آمد و مردم بیشتر از قبل به فرش ها اهمیت دادن به همین دلیل قالیشویی ها وارد عرصه شغلی شدند که در سال 1351 اتحادیه صنف قالیشویان در تهران تاسیس شد و تا به امروز جز مهم ترین و شناخته ترین شغل در ایران شدند.

روش شستشو انواع فرش ها در قالیشویی

روش شستشو انواع فرش ها در قالیشویی

فرقی ندارد شما از کدام نوع از فرش ها استفاده می کنید شستشو آن یک امر طبیعی و واجب است. توجه داشته باشید که شستشو فرش ها بر اساس نوع آنها متفاوت می باشد و باید به یکسری از فاکتورها دقت لازم را داشته باشیم و در هنگام شستشو به آنها عمل کنیم.

شستشو فرش دست بافت در قالیشویی

این نوع فرش ها به دلیل ظرافت بالا بسیار با ارزش می باشند و شستشو آنها خیلی سخت تر و اصولی تر از فرش های ماشینی می باشد، پس قطعا شستشو درست یکی از مهم ترین عوامل سالم نگه داشتن آنها می باشند.

در شستشو فرش های دست بافت ابتدا غبار گیری صورت می گیرد. در واقع با استفاده از دستگاه های مخصوص هر چه گرد و غبار در تار و پود آن وجود داشته باشد از بین می رود.

حال نوبت به خیساندن فرش ها می رسد. در این مرحله آب با دمای مناسب به داخل منافذ فرش ورود می کند، سپس با استفاده از دستگاه مخصوص که دارای شلاق های بزرگ و دوار می باشد با چرخش و سرعت متناسب آلودگی ها را از بین می برد.

مرحله آبکشی که از مهم ترین مراحل شستشو فرش های دست بافت می باشد چند بار انجام می شود تا بطور کامل مواد شوینده و آلودگی ها ازبین برود. امکان دارد هنگام شستشو رنگ های الیاف بکار رفته پس بدهند که در این زمان یک قالشویی حرفه ای با داشتن تجربه در این زمینه فرش شما را ترمیم می کند و آن را نجات می دهد.

در مرحله آخر نوبت به خشک کردن می رسد. دراین بخش با استفاده از تجهیزات و ابزار استاندارد برای خشک کردن استفاده می شود و در طول زمان این مراحل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نمی گیرد، چرا که قرار دادن فرش ها در برابر نور مستقیم خورشید موجب تغییر رنگ می شود و همینطور باعث کم شدن طول عمر فرش می شود.

همچنین فرش ها ممکن است دارای پوسیدگی های خفیف باشند که قبل از شروع فرایند شستشو توسط کارشناسان بررسی و متناسب با نوع و درصد پوسیدگی مورد شستشو قرار می گیرند.

فرش های دست بافت تلفیق هنر و نتیجه ساعتها زحمت بافندگان می باشند و به همین دلیل قیمت بالایی دارند همچنین نسبت به فرش های ماشینی وزن سنگین تری دارد و به مراتب حمل آن بخصوص در زمان خیس بودن سخت تر نیز می باشد.

شستشو فرش ماشینی در قالیشویی

فرش های ماشینی امروزه در بین مردم طرفداران خاص خودش را دارد.

دلیل انتخاب این نوع فرش بسیار می باشد چرا که در وحله اول در مقایسه با فرش های دست بافت از قیمت مناسب تری برخوردارند.

فرش های ماشینی از تنوع رنگ و طرح های زیادی برخوردار است و برای ست شدن با هرگونه از دکوراسیون ها می تواند یک انتخاب درست و مناسب باشد.

همچنین شستشو آنها به نسبت فرش های دست بافت راحت تر است و وزن سبک تری نیز دارند.

اما با تکیه بر این دلایل نمیتوان گف شستشو فرش های ماشینی کار راحتی است چرا که این نوع فرش آداب و روش خاص خودش را برای شستشو صحیح دارد.

در قدم اول فرش ها را جمع آوری کرده و به قالیشویی می برند. موضوع قابل توجه برای حمل این فرش ها این است که در زمان طول مسیر به دور از آلودگی ها باشند به همین دلیل میبایست فرش ها را به وسیله پلاستیک های مخصوص بسته بندی کنند.

پیش از شروع فرآیند شستشو اولین مرحله غبار گیری می باشد. نکته مهم در این مرحله این است که باید کارشناسان کاربلد فرش ها را مورد نظر را بررسی قرار داده و با توجه به نوع الیاف وانعطاف پذیری آن دور دستگاه را تنظیم کنند.

دستگاه های برس غلتکی تمامی گرد و غبار ها را از بین می برد و فرش ها را برای خیس شدن آماده می کند.

قبل از برخورد آب با الیاف فرش درصد مقاومت رنگ را تست می کنند.

سطح زیر کار و شیب از مهم ترین مراحل این کار می باشد.

جریان آب باید بصورت دوشی با دمای متعادل باشد و سپس فرش ها را با مواد شوینده متناسب با جنس آن به وسیله دستگاه مخصوص می شویند.

در مرحله بعد نوبت آبکشی می رسد که باید با یک فشار مناسب و بطور یکنواختت صورت بگیرد.

برای خشک کردن فرش ها با بکار گیری دستگاه مجهز تمامی آب و مواد شوینده را خارج می کنند.

در مرحله آخر باید فرش ها در جایی قرار بگیرد و دمای آن چک شود. سپس فرش ها را در جهت خواب برس زده و سطح آن را با دستگاه پرداخت زنی با تراش کم پرداخت شده و در نهایت با اتو مخصوص اتو می زنند.

علت زرد شدن ریشه فرش پس از شستشو چیست؟

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از تحویل گرفتن فرش هایتان با زردی ریشه های آن رو به رو شده باشید، در این بخش می خواهیم علت رخ دادن این اتفاق را بیان کنیم.

زرد شدن ریشه فرش ها به دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی کیفیت و همینطور خوب شده نشدن کف ها و آلودگی می باشد.

به همین دلیل باید در انتخاب قالیشویی دقت کنید و از طریقه شستشو فرش هایتان توسط قالیشویی مطمئن شوید تا از رخ دادن این اتفاق جلوگیری کنید.

چرا فرش هایمان را به قالیشویی بسپاریم؟

چرا فرش هایمان را به قالیشویی بسپاریم؟

عمل شستشو فرش ها کار ساه ای نیست درست است که خیلیا ترجیح می دهند که خودشان وارد عمل شوند و فرش یا قالی هایشان را بشورند اما هرگونه بی احتیاطی در این زمینه باعث می شود که آسیب جدی ای به فرش بزنند.

همچنین فرایند شستشو کار زمان بری می باشد و اگر بطور مکرر و وسواسی صورت بگیرد، علاوه بر اینکه سلامتی فرش به خطر می افتد، سلامتی شخصی که این کار انجام می دهد نیز به خطر میافتد چرا که باعث بوجود آمدن انواع بیماری هایی همچون رماتیسم، کمر درد، گردن درد و… می شود.

پس بهترین راه حل می تواند سپردن کار به کاردان باشد.

سپردن فرش ها به قالیشویی می تواند یک انتخاب درست و بجا باشد چرا که در قالیشویی ها با وجود دستگاه های پیشرفته و مجهز این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد.

همچنین ما در خانه ها خودمان موادهای شوینده مناسب را نداریم و باید به سختی آنها را پیدا کنیم و هزینه های اضافی بابت آنها بپردازیم. اما در قالیشویی ها تمامی مواد شوینده مناسب با انواع فرش ها وجود دارد.

در مرحله خشک کردن نیز اگر فرش را در جای درست قرار ندهیم و آب و کف ها را کامل خارج نکنیم باعث پوسیدگی آن می شود.

در قالیشویی چه مواد شوینده ای استفاده می شود؟

برای شستشو فرش های دستبافت و ماشینی ما نیاز به مواد های شوینده مخصوصی داریم.

در گذشته از آب و تاید برای شستشو انواع فرش ها استفاده می کردند که امکان ایجاد زردی را برای ما فراهم می کرد.

همچنین بوسیله وایتکس ها و سفید کننده ها برای شستن و سفیدی ریشه فرش ها استفاده می شد.

امروزه با استفاده از بهترین مواد شوینده تمیزی را بدون آسیب به فرش های شما هدیه می دهند.

در قالیشویی های معتبر با توجه به جنس فرش ها و نوع آن بهترین شوینده ها و تثبیت کننده رنگ مورد استفاده قرار می گیرد که آسیبی به الیاف فرش ها نمی زنند.

ویژگی یک قالیشویی خوب چیست؟

در این بخش می خواهیم قالیشویی هایی که از نظر مشتریان مورد توجه قرار می گیرند و بیشترین درصد رضایت را داشته اند را بر اساس یکسری از فاکتورها ارزیابی کنیم.

قالیشویی های خوب دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند که شما هر زمان این ویژگی ها را در آنها مشاهده کردید می توانید فرش هایتان را با خیال آسوده به دست آنها بسپارید.

یک قالیشویی خوب در وحله اول به زمانبندی بسیار اهمیت می دهد بطور مثال اگر فرش هایتان را به دست آنها سپرده اید باید طی زمان تعیین شده برای شما ارسال کنند و یا به قول معروف پای حرفشان بایستند.

در قدم دوم باید فرش ها را همانطور که سالم تحویل گرفتند همانطور سالم تحویل مشتری دهند در واقع هیچ گونه آسیبی به تار و پود فرش نزنند.

در قدم بعدی میبایست در شستشو فرش های دستبافت و ماشینی توجه کنند و این دو نوع را از هم تفکیک کرده و با توجه به جنس هر کدام روش شستشو خاص آن نوع را انجام دهند.

و در آخر باید از آب تمیز و پاک هم برای شستشو بهتر و هم برای رعایت شئونات مذهبی استفاده کنند تا رضایت مشتری جلب شود.

در قالیشویی ها چه خدماتی ارائه می شود؟

بسیاری از ما تصومان از قالیشویی مکانی است که فقط شستشو فرش ها صورت می گیرد اما اینطور نیست.

در حال حاضر قالیشویی ها توانستند با کمک گرفتن از پشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفته در شستشو و فعالیت های نظیر آن تجربیات خوبی بدست آورند و خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند.

قالیشویی مینی سیتی با ارائه انواع خدمات رفوگری، شستشو فرش، مبلمان، تابلو فرش، شستشوی موکت و تشک خواب در خدمت شما عزیزان است تا یک تجربه خوب از پاکیزگی فرش ارائه دهد.

چرا باید قالیشویی با تجربه ای را انتخاب کنیم؟

پیدا کردن یک قالیشویی با تجربه می تواند برای شما انتخاب سودمندی باشد.

شما می توانید با ارجاع به یک قالیشویی کاربلد و حرفه ای از تمیزی و سلامتی فرش یا قالی های خود مطمئن شده و با خیال آسوده فرش های با ارزشتان را به دست آنها بسپارید.

پیشنهاد ما به شما قالیشویی مینی سیتی می باشد که با داشتن بیش از یک قرن تجربه می تواند خدمات مفیدی را به شما ارائه دهد.

چرا فرش هایمان را به قالیشویی ها بسپاریم؟

شستن فرش ها کار راحتی نیست و باید در انجام آن بسیار دقت کرد. شما می توانید با کمک گرفتن از قالی شویی ها با خیال راحت این کار پر دردسر را به آنها بسپارید.

آیا شستشوی فرش های دست بافت و ماشینی با هم متفاوت هستند؟

فرش ها از الیاف به خصوصی بسته به نوعشان بافته می شوند، به همین منظور باید در روند شستشوی آنها ظرافت و دقت مناسب آن را به خرج دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *